Čo je to Spondylóza?

Spondylosis deformans: Degeneratívne ochorenie chrbtice, pri ktorom dochádza ku vzniku kostných výbežkov ( osteofytov ) najčastejšie na ventrálnej (spodnej) a laterálnej (bočnej) časti tela stavcov. Veľa krát majú výbežky tendenciu sa spájať a vytvárať premostenie medzi jednotlivými stavcami navzájom, čo vedie k zníženej pohyblivosti a nástup bolesti v postihnutej časti chrbtice. Najčastejšie miesto vzniku je v hrudnej a bedrovej oblasti chrbtice.

Príčina: Postihuje prevažne stredne a veľké plemená. Medzi faktory vzniku patrí: genetická predispozícia, trauma, nadváha, opakované jednostranne preťažovanie pohybového aparátu bez kompenzácia.

Prečo k niečomu takému dochádza? Treba si uvedomiť, že premostenie stavcov vzniká ako sekundárny proces, z určitého dôvodu. Telo sa snaží stabilizovať nestabilné, chronicky preťažované miesto, napr. pri degeneratívnych zmenách medzistavcových platničiek.  Výskumy naznačujú, že spondylóza je často spojená s protrúziami disku Hansen typu II („vyklenutie platničky“), najmä v oblasti lumbosakrálneho spojenia chrbtice.

Klinické príznaky: Obvyklý nástup klinických príznakov je okolo 9 roku života a vyššie ( sú aj výnimky). Patrí sem:

  • Zmena v držaní tela: zhrbený postoj, podsunuté panvové končatiny (PK) pod brucho.
  • Neochota k pohybu, sťažené vstávanie a líhanie, neochota skákať, skrátený krok PK ( neochota ich extenzie), krívanie
  • Stuhnutosť svalstva v preťaženej oblasti
  • Neurologické príznaky: tremor (trasenie) PK –  častokrát pri vzrušení alebo vypätej situácii.
  • Bolestivosť/ nepohoda pri dotyku postihnutej časti chrbtice (viď. Video).

V mnoho prípadov sa klinické príznaky aj napriek prítomnosti spondylózy nemusia prejaviť a je diagnostikovaná, ako náhodný nález pri RTG vyšetrení. (Pozor!!!: Je dôležité spraviť celkovú analýzu zdravotného stavu zvieraťa a vylúčiť aj iné príčiny, na koľko spondylóza nemusí byť primárna príčina bolestivosti pacienta).

Alebo sa príznaky objavia ako občasné (akútne) bolesti chrbta napr. v prípade, ako sú: 

  • Chladné a sychravé počasie, ležanie v prievane, kúpanie v studenej vode (dôjde ku stiahnutie svalových vláken kostrovej svaloviny okolo chrbtice, čo vedie k zvýšenej bolestivosti a stuhnutosti). 
  • Pri prudkom a náhlom pohybu: osteofyty traumatizujú okolité mäkké tkanivo alebo nervy vychádzajúce z medzistavcového priestoru.

Spondylóza má tendenciu s pribúdajúcim vekom progredovať.

Diagnóza: RTG vyšetrenie odhalí prítomnosť samotných osteofytov alebo premostené stavce medzi sebou. Pri neurologickom deficite, kedy máme podozrenie na kompresiu miechy sa používa na diagnostiku MRI alebo CT.

Terapia: Terapia je závislá od klinických príznakov. Pri veľmi bolestivých stavoch je na mieste použitie NSAID alebo iné typy liekov od bolesti.

Dôležitú úlohu zohráva fyzioterapia a rehabilitácia, ktorou vieme zlepšiť kvalitu života zvierat trpiacimi spondylózou.

Na jednej strane sa zameriavame na uvoľnenie napätého svalstva, ktoré vzniklo ako následok nadmerného preťažovania určitej časti tela. Zviera, ale aj my ľudia máme tendenciu prenášať záťaž a ťažisko tela iným smer, v dôsledku bolestivosti v postihnutom mieste.

Za druhé je potrebné posilniť svalový korzet a zastabilizovať postihnuté miesto. Netreba zabúdať ani na posilnenie veľkých svalových skupín hlavne pri geriatrických pacientoch. Dôležitý je taktiež manažment telesnej hmotnosti pri obéznych jedincoch. Nápomocné sú tak tiež fyzikálne terapie ako hydroterapia, laserová terapia alebo magnetoterapia.

RTG snímok poukazujúci na spondylózu v hrudníkovej oblasti. Snímok patrí pacietovi na videu, ktorý pri palpácii v tejto oblasti reaguje nepohodou a fascikaláciou svalových vláken pod kožou.

MVDr. Martina Danihelová

VETERINÁRNY FYZIOTERAPEUT