Laseroterapia

Terapeutický laser, patrí medzi fyzikálne metódy v rehabilitácii, ktorá sa zakladá na princípe  energie vo forme elektromagnetického žiarenia. Vyžaruje  koherentný (súvislý),  monochromatický ( jednej vlnovej dĺžky a farby) lúč s minimálnym rozptylom do okolia.

Laser sa klasifikuje na základe výkonu (W) a vlnovej dĺžky (nm) do štyroch  tried. Bežne používaný laser v rehabilitácii je triedy 3b a 4.

Vlnová dĺžka je hlavný faktor, ktorý určuje hĺbku penetrácie do tkaniva a biologický účinok.  Optimálna dĺžka  terapeutického účinku sa pohybuje v rozsahu od 600 – 1200 nm.

Vlnová dĺžka od 600 do 750 nm pôsobí na povrchové časti, ako napr. koža a podkožie. Má antiedematózny efekt.

Vlnová dĺžka od 800 až 1500 nm má schopnosť preniknúť do hlbších častí ako svaly, šľachy, kosti. Má analgetický a protizápalový efekt.

Laser môže obsahovať kombinácie vlnových dĺžok a pôsobiť tak synergicky na viacerých úrovniach.

ÚČINKY:

Stimuluje opravné a reparačné procesy

Už v samotnej bunke podporuje  biochemické procesy ako napr. Krebsov cyklus, aktivácia enzýmov dýchacieho reťazca v mitochondriách, syntéza DNA. Výsledok je zvýšenie rýchlosti bunkového metabolismu a syntézy mnohých látok potrebných na urýchlenie hojenia poškodeného tkaniva ako napr. ATP, kolagén…

Pôsobením laseru dochádza ku uvoľneniu oxidu dusného, ktorý spôsobuje vazodilatáciou a zvýšenie mikrocirkulácie v aplikovanej oblasti. Zvýši sa prívod kyslíka, živín, rastových faktorov, zároveň odplavenie nahromadených splodín.

Ovplyvňuje kvalitu, dozrievanie a usporiadanie kolagénových vláken v jazve.

Zápal je súčasťou prirodzeného procesu hojenie, avšak jeho nadmerná aktivita pôsobí nepriaznivo

Na protizápalovom účinku sa podieľa hneď niekoľkými mechanizmami:

  • Vazodilatáciou
  • Poklesom prozápalových mediátorov, ako sú prostaglandíny,  cyklooxygenáza 2, interleukin 1β.
  • Znižuje počet mikroorganizmov a zvyšuje množstvo lymfocytov a makrofágov. 

Uplatnenie pri liečby otitis externa (zápal vonkajšieho zvukovodu),  dermatitídy, gingivitídy… 

Vo fyzioterapii sa uplatňuje hlavne pri zápaloch kĺbov, svalov, šliach…

Antiedematózny účinok

Súvisí s protizápalovým a vazodilatačným účinkom. Následne so zlepšením funkcie endoletu ciev a podporením drenáže tekutiny v nahromadenej oblasti tkaniva.

Analgetický účinok

Analgetický účinok laseru je zložitý proces, ktorý je založený na znižovaní zápalu a edému, podpory cirkulácie, optimalizácie pH, svalovej relaxácii, uvoľnení endorfínov. Laserový lúč ovplyvňuje prenos vedenia bolestivého signálu na úrovni akčného potenciálu periférnych nervových vláken. Niektoré štúdie naznačujú, že laseroterpia vedie k zvýšenej koncentrácii opioidných látok, ktoré sú prirodzene produkované organizmom.

Využitie vo veterinárnej praxi:

Poranenie svalov, väzov, šliach, myalgia, burzitída, tendinitída, synovitída, artritída, degeneratívne ochorenia pohybového aparátu ( osteoartróza, DBK, DLK, spondylóza), zlomeniny, bolesti chrbta, paralýza nervov, pooperačné rany a hojenie jaziev, gingivitídy, dermatitídy, otitis externa…

Kontraindikácie: horúčka, gravitida, epilepsia, nádorové ochorenia, kardiostimulátor, alergia na svetlo…

MVDr. Martina Danihelová

VETERINÁRNY FYZIOTERAPEUT